728 x 90

اخبار

قرآن ضامن سعادت ماست/ حفظ قرآن را ترویج کنید

 • دسته : اخبار
 • تاریخ : 25 خرداد 1395
 • نگارنده : administrator
به گزارش خبرنگار اخبار داخلی دفاع پرس، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند: آینده این ملت، انقلاب و جهان به قرآن وابسته است. استمرار انقلاب اسلامى به دلیل رسوخ و نفوذ عمیقى است که قرآن در میان جامعه‏ ما دارد.

ایشان تاکید کردند: اگر بخواهید قرآن در خانه‏‌ها، بین بچه‏‌ها، بین بزرگ‌ها، بین زن و مردها رواج پیدا کند، بایستى قهرمانان قرآنى را احترام کنید. این است که ما به اینها احترام مى‏‌کنیم. اینها حامل قرآنند، اینها عزیزند. زبان اینها عزیز است، لبها و دلهاى اینها عزیز است؛ چون با قرآن مأنوس است. جان ما به قربان قرآن!

رهبر معظم انقلاب افزودند: امروز شعار دنیاى اسلام باید بازگشت به قرآن و عمل به آن باشد. اندیشه کردن در قرآن کلید نجات انسان و تقرب به خداست.

ایشان خاطرنشان کردند: بچه‏‌های‌تان را قرآنى کنید؛ همچنان که هستند. شما جوانان عزیز که دل‌هاى پاک و نورانیتان با قرآن، آشناست، این را قدر بدانید. آن کسانى که این توفیق را پیدا کرده‏‌اند که قرآن را حفظ کنند، آن محفوظ خودشان را قدر بدانند؛ خیلى قیمت دارد، خیلى عزیز است. آن وقت با قدر دانستن، آن حرکت ادامه پیدا خواهد کرد و راه به سمت نور سرچشمه‏ قرآن، دیگر تمام نخواهد شد. آن وقت امت اسلامى به برکت قرآن، خواهد توانست در جاى خودش قرار بگیرد.

رهبر معظم انقلاب فرمودند: پیروزى انقلاب اسلامى، قرآن را به ما بازگرداند و راه قرآن را به روى ما باز کرد. ترجمه‏ شعرى قرآن اصلاً کار موفقى نیست. ترجمه‏ قرآن باید رواج پیدا کند. جامعه اسلامى با نزدیک شدن به فهم قرآن رشد مى‏‌کند و استحکام مى‌‏یابد. جامعه‏ اسلامى با نزدیک شدن به قرآن استقلال پیدا مى‌‏کند.

ایشان افزودند: چیزى که به ما ایمان لایزال مى‏‌دهد و دل و پاى ما را محکم مى‏‌سازد قرآن است. حفظ قرآن را ترویج کنید. حفظ قرآن، فهمیدن مفاهیم و ترجمه‏ کلمه کلمه‏ قرآن، براى کسانى که به زبان عربى آشنایى ندارند، لازم است. وقتى که کلمات قرآن را فهمیدید، آن وقت تدبر لازم است. حتى آن کسى که الفاظ عربى را هم خوب بلد است، اگر تدبر نکند، بهره‏ کمى از قرآن خواهد برد.

رهبر معظم انقلاب فرمودند: در قرآن، تدبّر لازم است - تدبر، یعنى اندیشیدن در مفاهیم قرآنى - این سخن عمیقى است، این سخن بزرگى است؛ باید در آن تدبر کرد.

ایشان خاطرنشان کردند: شما براى این درس قرآن، اهمیت ویژه قایل بشوید، تا این نوجوان به قرآن گرایش پیدا کند؛ بخصوص در سن کودکى باید قرآن را حفظ کنند، باید قرآن در سینه‏‌ها باشد، تا در دلها نفوذ کند، تا در محیط جامعه تحقق پیدا کند.عزت و قدرت در سایه‏ تقوا و تمسک به قرآن و نترسیدن از غیر خدا ممکن است.

رهبر معظم انقلاب تاکید کردند: عزیزان من قرآن، ضامن سعادت ماست؛ قرآن، ضامن بقاى جمهورى اسلامى و همه چیز ماست. خوشا به حال ملت ما اگر قرآن و عترت را با هم داشته باشند؛ کوشش کنید با هم داشته باشید. ملت‌هاى دیگر هم خدا کند گرایش پیدا کنند، تا قرآن و عترت با هم باشند که این دو از هم جدا شدنى نیستند.

ایشان افزودند: قرآن اساس اسلام و اساس هر حرکت و نهضت و بناى جدید انسانى است. قرآن دریاى متلاطم فیض و رحمت و هدایت الهى است. اگر با قرآن مأنوس بشویم، خیلى از باب‌هاى هدایت به روى ما باز خواهد شد. قرآن کتاب معرفت و برکت است. کتاب انقلاب ما قرآن است.

رهبر معظم انقلاب فرمودند: گوینده‏ آن، ذات اقدس الهى است. کلمات آن هم مال ذات اقدس الهى است - یعنى الفاظش، نه فقط مفاهیمش - لذا بایستى در آن دقت کرد، باید آن را فهمید، باید در آن غور کرد. اینها حاصل نمی‌شود، مگر با انس با متن قرآن. معرفت، نجات، سلامت، رشد و تعالى و تقرب انسان به سوى خداى متعال از دستاوردهاى قرآن کریم است.

ایشان در ادامه فرمودند: مقدمه‏ عمل به قرآن فهم آن و مقدمه‏ فهم قرآن، فهم معانى و تدبر در آن است. من عقیده‌‏ام این است که حفظ قرآن، باید از بچگى شروع بشود.

رهبر معظم انقلاب افزودند: وقتى قرآن وارد جامعه مى‌‏شود، حضور قرآن، حلاوت خود را به کام‌ها مى‏‌چشاند. امروز قرآن در کشور ما سیطره دارد. قدم اول، یاد گرفتن متن قرآن است؛ و این باید روز به روز زیاد بشود. اگر بخواهیم همه، قرآن را یاد بگیرند، عده‌‏اى باید در اوج قرار بگیرند - مثل همه چیز دیگر - همین‌طور که اگر بخواهید ورزش، همگانى بشود، بایستى عده‏‌اى قهرمان را جلوى چشم مردم نگه دارید.

ارسال نظر

ایمیل شما محفوظ خواهد ماند. پر کردن فیلدهای ستاره الزامیست.

Cancel reply

0 نظر

  وصیت نامه شهدا

  خاطرات دفاع مقدس

  تاریخچه فیلم های دفاع مقدس

  شهدای شاخص